Szukaj
  • Paweł

Automotywacja - czym jest i jak ją zwiększyć?

Czy znasz to uczucie, że rozpiera Cię energia i jesteś w stanie całkowicie przeznaczyć ją na czynność, która normalnie pewnie nawet by Cię nie zaciekawiła? Że chcesz coś robić całym sobą i nikt nie jest w stanie Cię przed tym powstrzymać? Jest to stan, w którym jesteś najbardziej produktywny, ale niestety u większości osób występuje on rzadko i spontanicznie.

Brak motywacji odczuwają szczególnie freelancerzy, artyści oraz inne osoby, nad którymi nikt nie stoi „z batem”. Niby masz coś do zrobienia, prawdopodobnie jest to nawet coś czym lubisz się zajmować ale jednak ogarnia Cię uczucie znużenia, znajdujesz sobie mało istotne rzeczy do roboty byle tylko nie zajmować się tym głównym zadaniem (prokrastynacja). Wreszcie mija kilka godzin i okazuje się, że nie zrobiłeś kompletnie nic lub dużo mniej niż zaplanowałeś.

Czułeś to pewnie nie raz w trakcie pisania pracy dyplomowej lub nawet zwykłego wypracowania. Niby masz jakiś tam termin i promotora, który stoi z tym przysłowiowym „batem”, ale jednak nie czujesz aż tak bardzo tej presji. Pooglądasz chwilę Netflixa albo pograsz w coś na konsoli, a później się za to zabierzesz. Jasne…Być jak Leonardo da Vinci

Ale czy koniecznie musi tak być i nic na to nie można poradzić? Z historii, zarówno tej współczesnej jak i dawniejszej można wymienić liczne nazwiska osób, których można włożyć do archetypowego worka z napisem „człowiek renesansu”. Żeby nie szukać daleko wspomnieć można o Leonardo da Vinci, który był malarzem, rzeźbiarzem, architektem, inżynierem, odkrywcą, matematykiem, anatomem, wynalazcą, geologiem, filozofem, muzykiem i pisarzem. I moim zdaniem nie jest tutaj najważniejsze pytanie skąd on brał na to czas, ale skąd brał na to wszystko motywację?

Poniżej znajduje się opis kilku technik, które mogą pomóc w zwiększaniu motywacji (lub automotywacji, jak kto woli). Oczywiście w Internecie można odnaleźć setki takich sposobów, o których można by napisać opasłe tomiska. Dlatego moim celem nie jest wymienianie ich wszystkich, ale tylko tych sprawdzonych przeze mnie, które działają na mnie. Jest to więc dosyć subiektywne zestawienie i każdy sam musi przetestować czy dany sposób na niego działa. Techniki, które tutaj zaprezentuję nie muszą zadziałać na każdego, jak również każdy może mieć swoje własne skuteczne sposoby niewymienione tutaj.

Medytacja

To jedna z moich ulubionych technik sprawiająca, że mogę pozbyć się z umysłu niepotrzebnych rozpraszaczy i dzięki temu łatwiej jest mi się skupić na moim podstawowym celu. Dodatkowo medytacja pozwala mi na naładowanie się energią psychiczną i poczucie mentalnej świeżości. Jakkolwiek to brzmi, w moim przypadku działa. Jest wiele rodzajów medytacji, chociaż ja osobiście preferuję skupianie uwagi na oddechu (Vipassana) i ćwiczenia oddechowe (pranajama).


Bieganie

W trakcie dłuższego biegu w organizmie mają miejsce ciekawe procesy biochemiczne, chociaż jest to temat na inny artykuł. Ogólnie bieganie pomaga mi się dotlenić, jak również tak jak w przypadku medytacji oczyścić umysł i nabrać energii. Po takim niezbyt szybkim bieganiu, które powinno trwać przynajmniej 30 minut dużo łatwiej jest się zabrać za konkretne zadania.


Najtrudniej jest zacząć

Często okazuje się, że najpoważniejszym problemem jest właśnie rozpoczęcie jakiegoś zadania. Szczególnie odczuwają to pisarze, którzy właśnie zaczynają pisanie powieści i mają problem z pierwszym zdaniem. Jeśli przebrnie się przez początek, to reszta idzie już znacznie sprawniej. Dobrym sposobem jest określenie na samym początku, że nasze zadanie (np. pisanie pracy lub powieści) będzie trwało tylko 5 lub 10 minut. Po upływie tego czasu zwykle okazuje się, że możemy to robić znacznie dłużej i nasza praca rusza „z kopyta”.


Wizualizacja

Bardzo pomaga mi wyobrażanie siebie samego w sytuacji, gdy zrealizowałem swoje zadanie i osiągnąłem sukces. Wizualizacja może wywoływać w nas pewne emocje, które warto wykorzystać w trakcie automotywacji. Równie motywujące może być postawienie się w sytuacji negatywnej, tzn. wyobrażenie sobie negatywnych konsekwencji niezrealizowania zadania.


Postawienie sobie jasnego celu

Trudności z rozpoczęciem zadania mogą wynikać z niewystarczająco sprecyzowanego celu. Warto jest rozpocząć właśnie od tego. Ułatwieniem może być sporządzenie listy, na której wypiszemy co dokładnie chcemy osiągnąć i częste spoglądanie na tę listę.


Muzyka motywacyjna

Motywacja opiera się na emocjach, a muzyka jest doskonałym narzędziem, które może je wywoływać. Warto więc wykorzystać to w motywacji i przed wykonaniem zadania lub w jego trakcie włączyć sobie motywujące dźwięki. Oczywiście trzeba odpowiednio dobrać playlistę, ale raczej nie będzie to Grzegorz Turnau. Taka muzyka powinna być żywa, odkrywająca w nas nowe pokłady energii. Jeśli lubimy polską muzykę to przyda się też motywujący tekst.


Nagradzanie siebie

Można wyznaczyć sobie jakieś małe nagrody za to, że zrealizujemy zadanie, np. wyjście do kina, kupienie sobie czegoś drobnego lub pączek. Nieważne co to będzie, ważne żebyśmy dzięki temu zabrali się do roboty.

2 wyświetlenia

Serwis Skribado.pl gwarantuje każdemu Klientowi pełną oraz całkowitą anonimowość i dyskrecję, jednak materiały edukacyjne mojego autorstwa mogą być wykorzystane wyłącznie w sposób nie naruszający przepisów Prawa Autorskiego oraz Art.272 KK. Moja praca ma na celu przyspieszenie procesu nauki i jest całkowicie zgodna z polskim prawem. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za dalsze użytkowanie i sposób ich wykorzystania.

 Copyright © 2020 Skribado.pl - pisanie wzorów prac zaliczeniowych, licencjackich i magisterskich, copywriting

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now