Szukaj
  • Paweł

Jak Pisać. Pamiętnik rzemieślnika - Stephen King (recenzja)

Na polskim rynku wydawniczym znaleźć można wiele pozycji książkowych traktujących na temat pisania kreatywnego. Jedne z nich są bardziej, inne mniej wartościowe, jednakże „Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika” jest prawdziwą perełką dla miłośników tego typu literatury. Nie tylko dlatego, że jej okładkę zdobi nazwisko jednego z najważniejszych twórców z gatunku grozy – Stephena Kinga, chociaż to też samo w sobie jest już jej istotnym atutem. Jest to książka specyficzna. Jest to jedna z dwóch książek Kinga, których nie zakwalifikujemy do fikcji literackiej, a jednocześnie wciągająca jak niejedna powieść tego autora. Wbrew temu, co mógłby sugerować jej tytuł, nie czyta się jej jak typowego podręcznika.Książka składa się z dwóch podstawowych części. W pierwszej z nich autor przedstawia czytelnikowi swoją biografię, jednak jak sam przyznaje, książka nie ma być autobiografią, ale bardziej życiorysem, curriculum vitae. Pisarz nie zamierzał więc wyłącznie przedstawić swojego życia, ale zrobił to w konkretnym celu – aby pokazać jak przebiegał proces powstawania pewnego pisarza. Przedstawił czytelnikowi pewne wydarzenia, które w sposób pośredni lub bezpośredni doprowadziły do tego, kim Stephen King jest obecnie teraz. Czytamy o jego dzieciństwie, pierwszych krokach, porażkach, sukcesach. Jednocześnie w tych historiach uważny czytelnik może natrafić na istotne dla początkującego pisarza wskazówki i rady. Jeśli nie lubisz książek biograficznych lub autobiograficznych, po tę książkę możesz śmiało sięgnąć, ponieważ nie ma w niej charakterystycznej dla tego typu literatury nudy i sztywności, ani akademickiego stylu. Czyta się ją jak dobrą powieść. Można było mieć obawy, że tego typu styl nie sprawdzi się w takiej książce i w rzeczywistości okaże się ona zwykłym gawędziarstwem, z którego niewiele wynika, ale tak się nie stało.

Druga część książki to próba odpowiedzi na pytanie zawarte w tytule, jednakże i w tym przypadku bez technicznego języka i poradnikowego stylu. Czyni to tę książkę bardzo uniwersalną, ponieważ znajdą w niej coś dla siebie zarówno osoby, które chciałyby zająć się pisarstwem, jak również te, które wcale o tym nie myślą, oraz zapaleni fani Stephena Kinga. Autor w tej części opisuje elementy sztuki, jaką jest pisarstwo odwołując się do przykładów ze swojego życia oraz pisarstwa. Wierni fani mogą dowiedzieć się w jaki sposób powstawały niektóre historie, oraz w jaki sposób mogły zakończyć się powieści takie jak „Misery”. King stara się zachęcić czytelnika przynajmniej do zmierzenia się ze swoim talentem pisarskim oraz pokazać, jak wielką może być to frajdą.

Co ciekawe, w Polsce początkowo książka nie została dobrze przyjęta. Pierwsze wydanie tej książki ukazało się w naszym kraju w małym nakładzie, który mimo to nie zdołał się wyprzedać. Dopiero później ta pozycja stała się niemalże białym krukiem, pojawiając się na aukcjach internetowych po cenach znacznie przekraczających tę widoczną na okładce.

Książkę polecić można zarówno fanom Kinga, ale również osobom, które lubią czytać autobiografie w luźnej formie. Jeśli zamierzasz pogłębiać swoją pasję pisarską – jest to książka dla Ciebie, jeśli wolisz powieści tego autora – również Cię zainteresuje.

7 wyświetlenia

Serwis Skribado.pl gwarantuje każdemu Klientowi pełną oraz całkowitą anonimowość i dyskrecję, jednak materiały edukacyjne mojego autorstwa mogą być wykorzystane wyłącznie w sposób nie naruszający przepisów Prawa Autorskiego oraz Art.272 KK. Moja praca ma na celu przyspieszenie procesu nauki i jest całkowicie zgodna z polskim prawem. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za dalsze użytkowanie i sposób ich wykorzystania.

 Copyright © 2020 Skribado.pl - pisanie wzorów prac zaliczeniowych, licencjackich i magisterskich, copywriting

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now