Szukaj
  • Paweł

Jak tworzyć mapy myśli?

Aktualizacja: 17 lut 2019

Czym są mapy myśli?

Z pewnością wielu z Was słyszało o tej technice, która opracowana została w latach 70. przez Tony`ego oraz Barry`ego Buzana. Mapy myśli, inaczej mapowanie myśli przedstawiane są jako efektywna technika notowania, która umożliwia nawet 10-krotne zwiększenie szybkości nauki. Czy w rzeczywistości tak jest?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie, najpierw przydałoby się bliżej przyjrzeć tej metodzie. Z założenia mapy myśli są sposobem notowania, mającym odzwierciedlić pracę naszego mózgu. Twórcy tej metody zaobserwowali, że człowiek posiada skłonność do myślenia w sposób skojarzeniowy, a więc przy użyciu słów-kluczy, obrazów, symboli i kolorów, nie myśli natomiast pełnymi zdaniami. Dlatego lepiej przyswajalne są dla nas różnego rodzaju symbole i grafiki, a nauka z ciągłego tekstu przebiega zwykle dużo dłużej.Pamięć a funkcjonowanie mózgu

Metoda „mind mapping” oparta została na teorii noblisty – profesora Rogera Sperry`ego, który prowadził badania nad funkcjonowaniem obydwu półkul mózgowych. Dowiódł, że lewa odpowiada za myślenie logiczne i analityczne (czyli linearność, słowa i zbiory), natomiast funkcją prawej jest myślenie kreatywne (czyli wyobraźnia, marzenia i emocje, ale też dostrzeganie obrazu całości i postrzeganie kolorów i rozmiarów).

Celem tworzenia map myśli jest więc angażowanie do pracy obydwu półkul mózgowych, dzięki czemu nauka staje się dużo bardziej efektywna. Autor metody map myśli – Tony Buzan wyszedł z założenia, że zarówno ludzka pamięć jak i zdolności analityczne posiadają niemal nieograniczone możliwości. Zdrowy rozsądek podpowiada nam jednak, że przecież na co dzień jednak nie widać tych nieograniczonych możliwości :) A nie widać, ponieważ dostęp do zasobów naszej pamięci zyskujemy, dzięki zastosowaniu słów-kluczy, które odpowiadają za uruchamianie całego kontekstu skojarzeniowego.


Zalety i wady map myśli

Można więc zapytać, w czym właściwie mapy myśli są lepsze od zwykłych notatek? W końcu w trakcie tylu lat edukacji korzystałem z tradycyjnego sposobu notowania, który spełniał swoją funkcję. Nauka o mózgu ma odpowiedź również i na to pytanie: przy stosowaniu tradycyjnych notatek dochodzi do aktywizacji przede wszystkim lewej półkuli mózgu, poza tym traci się czas na takie czynności, jak zapisywanie, zapamiętanie oraz odszukanie w treści tekstu niepotrzebnych słów. Z kolei mapy myśli aktywizują obydwie półkule mózgu, dzięki czemu nauka jest szybsza. Co więcej, jedna kartka pozwala nam na zapisanie informacji, które w tradycyjnych notatkach zajęłyby prawdopodobnie wiele stron. Do tego dochodzi jeszcze wspomniany już 10-krotnie szybszy proces nauki oraz rozwijanie swoich twórczych zdolności.

W teorii brzmi dobrze, ale czy to oznacza, że ta technika nie posiada żadnych wad? Jeśli chodzi o moje własne wnioski po stosowaniu tej techniki wspomniałbym o tym, że mapy myśli są dużo mniej uniwersalne, jeśli chodzi o dzielenie się notatkami, co na studiach jest bardzo powszechnym zjawiskiem :) Jeśli sporządzisz mapę myśli, to bardzo prawdopodobne, że inne osoby nie będą mieć takiego samego pożytku z Twoich notatek. W końcu jest to metoda oparta na skojarzeniach, a te mogą być inne u różnych osób. Poza tym może zdarzyć się sytuacja, że gdy przez długi czas nie będziesz wracał do notatek, znaczenie niektórych zapisanych przez Ciebie symboli może ulecieć z pamięci.


Zastosowanie mind mapping

No dobrze, ale na czym polega ta metoda? Zasady są proste i można je streścić w trzech punktach:

1. Przygotuj sobie czystą kartkę i coś do pisania. Jeśli masz coś kolorowego, np. kredki lub mazaki, to nawet lepiej – kolorowe rysunki są lepiej przyswajalne przez mózg.

2. Na środku kartki zapisujesz główny temat. Dobrze będzie, jeśli będzie posiadał formę obrazka lub symbolu.

3. Od głównego tematu rysujesz sieć połączeń, czyli skojarzenia, które mają odzwierciedlać Twój tok myślenia.

Reszta zależy od Twojej wyobraźni i inwencji twórczej. Możesz posługiwać się słowami, obrazkami lub symbolami. Wszystko jedno, byle całość miała graficzną formę. Talent plastyczny nie jest wymagany, ponieważ to są notatki dla Ciebie i najważniejsze, żeby spełniały swoją funkcję. Jest to bardzo prosta technika, której skuteczność zauważysz już po pierwszej próbie, chociaż jak ze wszystkim, również i tutaj trzeba nabrać pewnej wprawy. Według zwolenników tej metody jej skuteczność docenia się w pełni dopiero po stworzeniu trzydziestu map myśli.


Mity związane z mapami myśli

Warto również wyjaśnić kilka nieporozumień. Z pewnością poszukując w Internecie informacji na temat map myśli trafiłeś na piękne i wymuskane rysunki (jak ten znajdujący się powyżej). Pierwsze, co mogłeś sobie pomyśleć, to że jest to bardzo czasochłonne zajęcie i z pewnością będziesz wolał pozostać przy tradycyjnych notatkach. Jednak trzeba mieć świadomość tego, że są to mapy przerysowane kilka razy, prawdopodobnie na potrzeby pochwalenia się nimi w Internecie. W rzeczywistości taki nakład pracy nie jest potrzebny. Nie masz talentu plastycznego? Trudno. Twoje rysunki mogą być proste i niechlujne, byle tylko spełniały swoją funkcję.

Kolejny zarzut, jaki można kierować pod tą metodą jest taki, że przedstawiają tylko ogólne informacje. Nie jest to do końca prawda. Prawdopodobnie czytając czyjeś tradycyjne notatki lub sporządzając swoje zauważyłeś, że pełne są tzw. zapychaczy, czyli lania wody – treści absolutnie niepotrzebnej. Mapy myśli są takich treści pozbawione i zawierają głównie esencję, co traktować można jako ich atut.

Są również osoby, które może odrzucić pozorny chaos i nieuporządkowanie panujące na kartkach. Jednakże to samo można zarzucić tradycyjnym notatkom, ponieważ informacje w nich zapisywane są w sposób liniowy i nie ma możliwości dodania czegoś do wcześniejszych fragmentów. W związku z tym w efekcie końcowym może się okazać, że wiele powiązanych ze sobą informacji będzie porozrzucanych na kilku stronach. Mapy myśli pozwalają na większe uporządkowanie, ponieważ można coś dopisać praktycznie w dowolnym miejscu.

Istnieje również przekonanie, że te metoda nie nadaje się do pewnych dziedzin, takich jak matematyka lub inne przedmioty ścisłe. Jednak również i tutaj posiadamy pewne pole do popisu, ponieważ można wypisywać wzory, rysować wykresy, jak również odwoływać się do praw fizycznych.


Mapy myśli w biznesie

Kolejne przekonanie jest takie, że mapy myśli nie nadają się do zastosowania w biznesie, jednak i tutaj można dzięki nim wiele zdziałać. Wspomnieć wystarczy chociażby o wykorzystaniu ich w trakcie burzy mózgów, przygotowaniu się do rozmowy kwalifikacyjnej lub oceny rocznej. Może być to forma prezentacji lub forma checklisty.

Mapy myśli zdecydowanie są interesującą alternatywą dla notatek tradycyjnych. Czego by o nich nie mówić, warto samemu przekonać się o ich korzyściach. Osoby zainteresowane mogą skorzystać również z programów komputerowych przeznaczonych do tworzenia map myśli.

16 wyświetlenia

Serwis Skribado.pl gwarantuje każdemu Klientowi pełną oraz całkowitą anonimowość i dyskrecję, jednak materiały edukacyjne mojego autorstwa mogą być wykorzystane wyłącznie w sposób nie naruszający przepisów Prawa Autorskiego oraz Art.272 KK. Moja praca ma na celu przyspieszenie procesu nauki i jest całkowicie zgodna z polskim prawem. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za dalsze użytkowanie i sposób ich wykorzystania.

 Copyright © 2020 Skribado.pl - pisanie wzorów prac zaliczeniowych, licencjackich i magisterskich, copywriting

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now