Szukaj
  • Paweł

Jak wygląda obrona pracy dyplomowej?

Za Tobą długie godziny spędzone przy komputerze, litry wypitej kawy, tony przewertowanej literatury i składania wszystkiego w całość. Promotor zaakceptował wreszcie pracę i wreszcie możesz ją wydrukować, oprawić i dostarczyć na uczelnię. Wreszcie koniec! Ale czy na pewno? Niezupełnie, bo przecież pracę trzeba jeszcze obronić.


Jak wygląda obrona i czy rzeczywiście jest się czym stresować?


Niektórzy czekają na obronę jak na maturę i towarzyszy im przy tym podobny stres. Bo w końcu jest to istotny egzamin, który kończy pewien etap w naszej edukacji. Jednakże porównanie do matury nie jest zbyt trafne. Matura wymaga od ucznia wiedzy z całego okresu nauki. Oczywiście są osoby, które podchodzą do tego egzaminu „z buta”, całą wiedzę przypominając sobie co najwyżej ostatniego wieczoru, jednakże jeśli chce się napisać ją bardzo dobrze, trzeba w to włożyć wiele wysiłku.


W przypadku obrony najwięcej wysiłku będzie nas kosztować napisanie pracy, przebrnięcie przez wszystkie poprawki oraz wymagania i uwagi promotora. Sama obrona to już zwykle formalność.


Piszę zwykle, ponieważ prawdopodobnie zdarzają się osoby, którym nie udaje się obronić (chociaż osobiście o takich nie słyszałem, ale różnie bywa). Jeśli wiesz o czym pisałeś pracę, byłeś względnie dobrym studentem i nie podpadłeś żadnemu z członków komisji, to nie masz się czego obawiać.


Przebieg obrony


Zwykle obrona składa się z trzech pytań: jedno dotyczące pracy i dwa związane z wybranym przedmiotem. Forma oczywiście może się różnić w zależności od uczelni, ale pytania przeważnie są dosyć ogólne, sprawdzające wiedzę studenta, którą zdobył w trakcie studiów. A jeśli nadal się stresujesz to pomyśl sobie o tym w ten sposób, że to jednak Twoja praca, więc obrona jej nie powinna stanowić dla Ciebie problemu. Poza tym członkowie komisji również są ludźmi i mało komu chce się przychodzić na poprawę. Co więcej, nawet jeśli na obronie nie pójdzie Ci tak dobrze, jak tego oczekiwałeś to weź również pod uwagę, że na ostateczną ocenę składają się trzy czynniki:


· ocena za pracę dyplomową;

· średnia ocen ze studiów;

· ocena za obronę.


Ocena widoczna na dyplomie nie jest więc wynikiem tego (a przynajmniej nie wyłącznie) jak poszło Ci tego konkretnego dnia, ale jaki nakład pracy włożyłeś w całe swoje studia. W praktyce ocena 3,0 lub 4,0 jest osiągalna niemal dla każdego. Nie potrafię sobie w tej chwili wyobrazić co może pójść nie tak, żeby oblać ten egzamin.


Oczekiwanie


Najgorszym etapem obrony jest ten, kiedy czeka się wraz z innymi kilkoma lub kilkunastoma osobami na korytarzu na swoją kolej. Mimo, że sama obrona to nic strasznego, to jednak zawsze pojawia się jakiś stres, a przedłużający się stres jest tym bardziej nieprzyjemny. Tak przynajmniej to wspominam, jeśli chodzi o moją obronę. W środku poszło już trochę bardziej gładko. Chociaż dało się wyczuć bardziej oficjalną atmosferę ze strony komisji, to jednak wszyscy byli dobrze nastawieni i dało się odczuć, że chcieliby, żeby poszło mi jak najlepiej. Po wszystkim znowu trzeba odczekać swoje, aż wszyscy studenci wejdą i na koniec zostaną ogłoszone wyniki.


Odstresuj się


Nie ma lepszego sposobu na rozładowanie stresu przed obroną niż przekonanie o swojej wiedzy. Nie napiszę może nic odkrywczego, ale w tym celu lepiej jest pracować na bieżąco przez cały czas, a nie odkładać naukę albo pisanie pracy na ostatni moment. Ważne jest psychiczne przygotowanie się w przeddzień obrony. Zamiast na naukę lepiej poświęcić ten czas na odpoczynek, chociaż zakrapiana całonocna impreza nie jest w tym przypadku dobrym pomysłem, bo nasz wygląd (zapach) i samopoczucie może nie działać na naszą korzyść siedząc przed komisją.

5 wyświetlenia

Serwis Skribado.pl gwarantuje każdemu Klientowi pełną oraz całkowitą anonimowość i dyskrecję, jednak materiały edukacyjne mojego autorstwa mogą być wykorzystane wyłącznie w sposób nie naruszający przepisów Prawa Autorskiego oraz Art.272 KK. Moja praca ma na celu przyspieszenie procesu nauki i jest całkowicie zgodna z polskim prawem. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za dalsze użytkowanie i sposób ich wykorzystania.

 Copyright © 2020 Skribado.pl - pisanie wzorów prac zaliczeniowych, licencjackich i magisterskich, copywriting

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now