Szukaj
  • Paweł

Pisanie pracy licencjackiej – jak zacząć?

Od czego by tu zacząć?


Pytanie o to, jak zacząć nurtowało zapewne nie tylko studentów zabierających się za pisanie pracy licencjackiej, magisterskiej czy zaliczeniowej, ale również osoby, które kiedykolwiek zabierały się za stworzenie jakiegoś ambitniejszego tekstu. Zgodnie ze znanym staropolskim przysłowiem: najtrudniej jest zacząć.Przygotowania do pisania pracy licencjackiej


Na pewno znana Ci jest sytuacja (lub jest jeszcze przed Tobą), w której masz już zaakceptowany swój temat pracy dyplomowej idealnie wpasowujący się w Twoje zainteresowania, plan pracy oraz konspekt już gotowe wraz z naniesionymi ewentualnymi poprawkami. Nic, tylko siadać i pisać. Biurko już przygotowane, na blacie stoi otwarty laptop z odpalonym edytorem tekstu, po prawej stronie kubek gorącej kawy, a po lewej stos książek do przewertowania. Siadasz, kładziesz dłonie na klawiaturze, i co? I nic. W głowie pustka i zupełnie nie wiesz jak zacząć.


Wstęp pracy piszemy na końcu


Tą częścią, od której z pewnością nie powinieneś zaczynać paradoksalnie jest wstęp do pracy licencjackiej lub magisterskiej. Co więcej, pisze się go na końcu, kiedy wszystkie pozostałe rozdziały są już napisane. Jest tak z jednej prostej przyczyny – we wstępie wprowadzasz czytelnika do zagadnień, które podjąłeś w tekście, między innymi przedstawiasz krótką charakterystykę poszczególnych rozdziałów, a żeby tego dokonać musisz już przecież mieć je gotowe. Być może istnieją osoby, które jeszcze przed rozpoczęciem pisania mają w głowie wszystko tak szczegółowo rozplanowane, że z powodzeniem mogą zacząć od pisania wstępu, jednakże nigdy nie wiadomo czy nasza koncepcja nie zmodyfikuje się lekko w trakcie, a wtedy trzeba będzie nanosić poprawki do wstępu. Ja sam miałem promotora wymagającego, żeby wstęp pisać dwa razy – na początku i na końcu. Prawdopodobnie to też jest dobra metoda i niesie za sobą wiele korzyści, chociaż i tak najistotniejsze jest pisanie (lub poprawianie) wstępu na samym końcu.


Jeśli nie wstęp, to co?


Zgodnie z zasadami zdrowego rozsądku może się wydawać, że jeśli wstęp omijamy, to pisanie naszej pracy licencjackiej zaczniemy od pierwszego rozdziału, po nim przejdziemy do drugiego itd. Otóż też nie. Analizując swój plan pracy z pewnością zauważyłeś, że niektóre zawarte w nim rozdziały, podrozdziały i zagadnienia są Ci bliższe, nad innymi będziesz pracować nieco mniej chętnie. Tak się zdarza nawet w przypadku idealnego tematu pracy, który jest całkowicie zbieżny z Twoimi zainteresowaniami naukowymi i który sprawi, że kolejne zdania będziesz płodzić z wypiekami na twarzy. W pierwszej kolejności przyjrzyj się swojemu planowi pracy i wybierz z niego ten podrozdział, który jest Ci najbliższy. Dzięki temu trochę rozruszasz swoje umiejętności pisarskie i pogłębisz swoją wiedzę, która przyda Ci się w kolejnym etapie.


Nie traktuj swojej pracy dyplomowej jako całości


Może się zdarzyć, że nie masz jeszcze doświadczenia w pisaniu dużych elaboratów, jak praca licencjacka, praca magisterska lub dyplomowa. Te, którymi zajmowałeś się do tej pory miały co najwyżej po kilka stron i nie wymagały od Ciebie zbyt dużego zaangażowania w samodzielne wertowanie literatury w poszukiwaniu cennych informacji. A tu nagle stajesz przed zadaniem napisania 40-50 stron (w przypadku licencjatu). A przecież prace magisterskie są jeszcze obszerniejsze, bo liczą około 80 stron (niektórzy przekraczają 100). Można powiedzieć, że to taka mniejsza książka. Takie podejście rzeczywiście może sprawić, że sparaliżuje Cię strach i nie będziesz w stanie napisać jednego poprawnego zdania. Prostym rozwiązaniem jest postrzeganie pracy licencjackiej jako zbioru małych prac zaliczeniowych. Ile stron liczy jeden podrozdział? Przeważnie 3-4. I właśnie to niech będzie Twój obecny i na ten moment jedyny cel. Napisz 3-4 strony o danym zagadnieniu. Jak skończysz, w ten sam sposób zabierz się za kolejny podrozdział i nawet się nie obejrzysz, jak cały rozdział będzie gotowy, potem kolejny, aż wreszcie cała praca.


Unikaj truizmów


Najtrudniejsze jest zawsze pierwsze zdanie, dlatego w tym miejscu bardzo łatwo ulec pokusie i zacząć pisać banały w stylu „już od zarania dziejów”, które świadczą o naszych nie najwyższych umiejętnościach pisarskich. Kilka pierwszych zdań „lania wody” i promotor już wyrobi sobie o nas opinię albo przestanie czytać dalej, a tego przecież wolelibyśmy uniknąć. Jeśli nie wiemy jak zacząć pamiętajmy o tym, że podstawową pomocą ma być dla nas literatura naukowa. Można zacząć od przedstawienia kilku definicji. Mimo, że początkowo będzie to sprawiać wrażenie dosyć odtwórczego zajęcia, to jednak będzie to dla nas solidna baza do dalszych rozważań. Nie można oczywiście zapominać o przypisach, które trzeba robić na bieżąco. Sam kiedyś popełniłem ten błąd i tworzenie przypisów zostawiałem „na później”. Nie pamiętam już czy to było czyste lenistwo, czy robienie przypisów było dla mnie rozpraszające, w końcu co chwilę trzeba przerwać myśl i oddać się tej niewdzięcznej czynności. W każdym razie przez to narobiłem sobie sporo dodatkowej roboty, bo znalezienie w książce odpowiednich fragmentów nie zawsze jest łatwe.


Jeśli chodzi o rozpoczęcie pisania, to są właściwie najważniejsze zasady, w końcu jeśli złapiesz wiatr w żagle, to dalsza część pracy pójdzie już dużo łatwiej.

9 wyświetlenia

Serwis Skribado.pl gwarantuje każdemu Klientowi pełną oraz całkowitą anonimowość i dyskrecję, jednak materiały edukacyjne mojego autorstwa mogą być wykorzystane wyłącznie w sposób nie naruszający przepisów Prawa Autorskiego oraz Art.272 KK. Moja praca ma na celu przyspieszenie procesu nauki i jest całkowicie zgodna z polskim prawem. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za dalsze użytkowanie i sposób ich wykorzystania.

 Copyright © 2020 Skribado.pl - pisanie wzorów prac zaliczeniowych, licencjackich i magisterskich, copywriting

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now