Szukaj
  • Paweł

Syndrom Piotrusia Pana w filmie "Berlin Calling"

Berlin Calling w reżyserii Hannes Stöhr jest historią DJ`a Ickarusa będącego gwiazdą berlińskiej muzyki techno (w jego rolę wcielił się Paul Kalkbrenner, również będący światowej sławy DJ`em). Film jest nie tylko próbą pokazania funkcjonowania berlińskiej sceny muzycznej ale również zwrócenia uwagi na poważny problem, jakim jest zażywanie różnego rodzaju substancji psychoaktywnych.Piotruś Pan na rauszu


DJ Ickarus jest typowym lekkoduchem, który cierpi na syndrom Piotrusia Pana. Chociaż do swojej pracy, którą traktuje jako pasję podchodzi z pełnym zaangażowaniem, to jednak całe jego życie wydaje się być nieustanną zabawą. Chociaż z wyglądu jest dorosłym mężczyzną, to jednak emocjonalnie przypomina chłopca, który nie jest w stanie w sposób poważny podejść do swoich życiowych problemów. W obliczu przeciwności reaguje w sposób bardzo kompulsywny. W jednej ze scen z powodu zerwania przez wydawnictwo współpracy z nim wpada w gniew i demoluje biuro. Na podstawie jego relacje z partnerką można wywnioskować, że nie jest on w stanie stworzyć z nią dojrzałego związku. Jest on również osobą, która drwi sobie z autorytetów i świętości. W jednej ze scen wchodzi do kościoła aby spotkać się ze swoim ojcem oraz bratem trzymając w ręku szklankę whisky.


Muzyka ponad wszystko


Pośród jego wielu wad wyróżnić można jedną niewątpliwą zaletę: jest nią zaangażowanie w to co robi. Muzyka to nie tylko jego zawód ale przede wszystkim sposób na życie oraz wartość nadrzędna. W filmie pokazane jest, jak DJ Ickarus oddając się twórczości odpływa do zupełnie innej rzeczywistości, a jego utwory są wyrazem jego obecnych stanów emocjonalnych. Aby wzmocnić lub podtrzymać te przyjemne stany emocjonalne, które pojawiają się Ickarusa w trakcie tworzenia lub słuchania muzyki nadużywa on używek, takich jak alkohol i różnego rodzaju narkotyki. Zachowanie takie staje się u niego na tyle powszechne, że nie ma imprez, na których pojawiałby się trzeźwy. To z kolei prowadzi do sytuacji, w której zaniedbuje i rani swoich bliskich, a jego talent ulega stopniowej degeneracji. Substancje psychoaktywne nie są już jedynie dodatkiem do jego rozrywkowego życia ale zaczynają sprawować nad nim kontrolę, w skutek czego nie jest w stanie bawić się bez nich. Co więcej, nawet sama twórczość staje się trudniejsza bez użycia tych substancji, co prowadzi do frustracji i wyładowywania emocji na swoich bliskich.


Czarna owca w rodzinie


W filmie zaakcentowany zostaje kontekst rodzinny problemów emocjonalnych Ickarusa. Jest on typową „czarną owcą” w rodzinie (a przynajmniej sam chce tak o sobie myśleć). Jego brat jest ułożonym i odnoszącym sukcesy człowiekiem, natomiast ojciec jest pastorem. Można więc przypuszczać, że twarde wychowanie konserwatywnego ojca stało się przyczyną wykreowania buntownika w rodzinie. Kryzysowym momentem w życiu rodziny była śmierć matki. Jego brat otrząsnął się z niej i zaczął żyć normalnie, jednakże Ickarus przez długie lata nie mógł się pogodzić z tą stratą. Chociaż nie można określić relacji Ickarusa z bratem i ojcem jako złych, to jednak widać wyraźny dystans między nimi. Sytuacja ta wydaje się poprawiać, kiedy Ickarus uczy się rozwiązywać swoje własne problemy emocjonalne i kończy z zażywaniem narkotyków.


Trójkąty miłosne


Ważną postacią w życiu Ickarusa jest jego partnerka Mathilde, która ma ciężkie życie będąc u boku osoby cierpiącej na syndrom Piotrusia Pana. Mathilde marzy o stabilizacji i dojrzałym uczuciu, podczas gdy jej partner sprawia wrażenie, jakby widział w niej wyłącznie obiekt seksualny. Jest ona bardzo cierpliwą i wyrozumiałą osobą, ponieważ znosi wybryki oraz huśtawki emocjonalne Ickarusa. Stara się go przekonać do zmiany postępowania oraz chronić przed osobami, które dostarczają mu narkotyków. Jednakże jej cierpliwość kończy się i angażuje się w związek homoseksualny ze swoją dawną ukochaną - Corinną. Dowodem niedojrzałości głównego bohatera jest to, że kiedy dowiaduje się o romansie pomimo początkowego szoku wikła się w trzyosobową orgię z Mathilde i Corinną.


Buntownik w psychiatryku


Przełomowy moment w jego życiu nastaje, kiedy Ickarus trafia do szpitala psychiatrycznego z powodu zażycia niebezpiecznej substancji psychoaktywnej niewiadomego pochodzenia. Pod wpływem jej działania dochodzi do poważnych uszkodzeń w jego mózgu objawiających się schizofrenią. Ickarus staje przed wyzwaniem poradzenia sobie zarówno z problemami psychicznymi jak również nałogiem oraz dostaje możliwość nauczenia się zdrowych relacji społecznych.


W szpitalu wychodzi na jaw jego osobowość buntownika i indywidualisty. Chociaż jest osobą kontaktową, próbującą nawiązać relacje z innymi pacjentami, to jednak nie potrafi podporządkować się zaleceniom obsługi oraz zarządu szpitala nieustannie sprawiając problemy i dyskretnie wyrzucając dzienne racje leków. Epizod ten nasuwa skojarzenia z filmem Lot nad kukułczym gniazdem, w którym główny bohater udaje niepoczytalność aby uniknąć więzienia. W obydwu przypadkach główny bohater jest indywidualistą, który stara się zjednoczyć sobie pozostałych pacjentów przeciwko władzom szpitala. Bohaterowie obydwu filmów są postaciami z silnym charakterem, pomysłowi, rozrywkowi oraz odrzucający autorytety, próbujący przekonać większość do swoich racji. Wspólnym elementem obydwu filmów jest także pożegnalna libacja alkoholowa z udziałem prostytutek przeprowadzona z inicjatywy głównego bohatera. W obydwu przypadkach bunt głównych bohaterów prowadzi do negatywnych konsekwencji. W przypadku Lotu nad kukułczym gniazdem jest nią śmierć, natomiast w Berlin Calling pogłębianie się problemów psychicznych, osobistych i emocjonalnych Ickarusa. Ten drugi zostaje uratowany przez szczerą chęć zmiany swojego zachowania, dzięki czemu kończy z narkotykami i alkoholem, a jego relacje z osobami bliskimi zaczynają się stopniowo poprawiać.


Nowe życie


Innym filmem, do którego można nawiązać jest Trainspotting. Zostały w nim przedstawione zmagania narkomana Marka Rentona, który postanawia zerwać z nałogiem i zacząć normalnie żyć. W obydwu filmach nałóg został przedstawiony jako poważny problem, z którym bardzo trudno zerwać pomimo usilnych prób. Mark Renton ma trudności w rozpoczęciu nowego życia, ponieważ nieustannie pojawiają się okazje do powrotu do dawnego trybu życia. Co więcej, kiedy postanawia się zmienić okazuje się, że nie jest przygotowany do życia w świecie, w którym trzeba znaleźć i utrzymać pracę, założyć rodzinę i utrzymywać kontakty z normalnymi ludźmi.


Tym co łączy obydwa filmy jest postawa głównych bohaterów do narkotyków. Jest to przede wszystkim sposób na odcięcie się od szarej rzeczywistości i przeżywanie kolejnych dni w sposób bardziej niezwykły.


Podsumowując, Berlin Calling jest filmem, który porusza dosyć znaną już tematykę problemu narkomanii, tym razem z perspektywy niemieckiego DJ`a. Narkotyki zostały przedstawione jako jeden ze sposobów na ucieczkę od szarej rzeczywistości, który ostatecznie kończy się zniewoleniem i lawiną dalszych problemów.

28 wyświetlenia0 komentarz

Serwis Skribado.pl gwarantuje każdemu Klientowi pełną oraz całkowitą anonimowość i dyskrecję, jednak materiały edukacyjne mojego autorstwa mogą być wykorzystane wyłącznie w sposób nie naruszający przepisów Prawa Autorskiego oraz Art.272 KK. Moja praca ma na celu przyspieszenie procesu nauki i jest całkowicie zgodna z polskim prawem. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za dalsze użytkowanie i sposób ich wykorzystania.

 Copyright © 2020 Skribado.pl - pisanie wzorów prac zaliczeniowych, licencjackich i magisterskich, copywriting

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now