Szukaj
  • Paweł

Umiejętność pisania - a po co to komu?

Pisanie jest umiejętnością, która traktowana jest przez większość studentów w najlepszym przypadku po macoszemu, a mowa jest tutaj przede wszystkim o kierunkach innych niż humanistyczne. Zadawane co tydzień prace zaliczeniowe z filozofii są koszmarem zwłaszcza dla osób studiujących na takich kierunkach jak architektura, biotechnologia lub elektrotechnika. A nie dotyczy to przecież wyłącznie politechniki, ale również uniwersytetów, a nawet kierunków, na których umiejętność pisania powinna być czymś podstawowym.A na co to komu?


Osobiście znam wiele dorosłych osób, dla których konieczność napisania „z głowy” od kilku do kilkunastu zdań jest abstrakcją. Można zapytać „a komu to potrzebne?” cytując dwie starsze panie, które kiedyś wypowiadały się na temat legalizacji marihuany.

Potrzebne może i nie jest, ale na pewno znajdzie się wiele powodów, dla których warto szlifować tę umiejętność.


Usystematyzowane myślenie


Pierwszą korzyścią na jaką się powołam jest usystematyzowanie naszego sposobu myślenia. Widoczne jest to przede wszystkim na przykładzie tekstów czysto teoretycznych (chociaż nie tylko), które poddają analizie jakiś problem np. filozoficzny. Przeglądając swoje starsze wypowiedzi pisemne jeszcze z początków studiów sam zauważyłem, że były one dosyć chaotyczne. Prawdopodobnie sam jeszcze nie do końca wiedziałem o czym mam pisać, w jaki sposób, przeskakiwałem w sposób dowolny z jednej myśli do drugiej, by następnie wrócić do już zaczętej. Dopiero później nauczyłem się, że każda praca pisemna powinna posiadać swoją strukturę, argumenty muszą być logiczne i uporządkowane a jedna myśl powinna wynikać z poprzedniej. Oczywiście jest to umiejętność, z którą nikt się nie rodzi i trzeba ją sobie wypracować pomimo, że niektórym osobom przychodzi to łatwiej, a innym trudniej. O tej pierwszej grupie osób mówi się, że mają „lekkie pióro”, chociaż i to nie bierze się znikąd.


Rozwijanie kreatywności


Chociaż może się wydawać, że w przypadku naukowych prac zaliczeniowych ciężko jest o jakąś kreatywność (choć nie zawsze jest to prawda), to jednak istnieją rodzaje tekstów, które dają pole do popisu dla naszej wyobraźni. Mowa tutaj przede wszystkim o szeroko pojętym pisaniu kreatywnym. W zależności od upodobań i preferencji można zająć się pisaniem opowiadań, wierszy, haiku, powieści lub czymkolwiek, czego dusza zapragnie. Fajnie, jeśli ktoś później będzie mógł ocenić naszą twórczość, ale równie dobrze możemy czerpać korzyści pisząc po prostu „do szuflady”.


Ukojenie dla ciała i duszy


Istnieją liczne argumenty na temat tego, że pisanie jest umiejętnością posiadającą dobroczynny wpływ na psychikę, mianowicie zmniejsza ból, zmniejsza strach i ciśnienie krwi wpływa na lepszą pracę wątroby oraz płuc. Czy to wszystko prawda nie wiem, bo nie dokopałem się do odpowiednich badań, jednak sam z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że pisanie może być bardzo pomocne w kontekście poprawy naszego ogólnego samopoczucia. Przykładem może być pisanie pamiętnika lub dziennika, w którym możemy przelać na papier nasze emocje, dzięki czemu towarzyszy nam uczucie psychicznego oczyszczenia.


Wspomaganie procesu uczenia się


Uczenie się jest dosyć zróżnicowanym procesem i na każdą osobę mogą działać inne bodźce. Jedna osoba jest wzrokowcem, inna słuchowcem, jeden uczy się przy muzyce, ktoś inny musi mieć absolutną ciszę. Wielu osobom pisanie pewnych informacji pomaga w zapamiętywaniu ich.


Jest to oczywiście tylko część korzyści, jakie wynikają z pisania, a w rzeczywistości jest ich znacznie więcej. Ważne jest to, aby robić to regularnie i polubić to.

6 wyświetlenia

Serwis Skribado.pl gwarantuje każdemu Klientowi pełną oraz całkowitą anonimowość i dyskrecję, jednak materiały edukacyjne mojego autorstwa mogą być wykorzystane wyłącznie w sposób nie naruszający przepisów Prawa Autorskiego oraz Art.272 KK. Moja praca ma na celu przyspieszenie procesu nauki i jest całkowicie zgodna z polskim prawem. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za dalsze użytkowanie i sposób ich wykorzystania.

 Copyright © 2020 Skribado.pl - pisanie wzorów prac zaliczeniowych, licencjackich i magisterskich, copywriting

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now