Szukaj
  • Paweł

Wybór tematu pracy dyplomowej

Aktualizacja: 17 lut 2019

Wybór odpowiedniego tematu pracy dyplomowej z pozoru jest zadaniem stosunkowo prostym, jednak kiedy przychodzi do podjęcia takiej decyzji okazuje się, że jest to jeden z trudniejszych etapów w trakcie procesu powstawania pracy. Aby wybrać idealny dla siebie temat należy wziąć pod uwagę szereg czynników oraz odpowiedzieć sobie na kilka pytań, o czym będzie traktować niniejszy artykuł.

Wybór promotora

Wspominam o tym nie bez powodu, ponieważ będzie to miało bezpośredni wpływ na późniejszy wybór tematu. Dlatego decydując się na wybór danego promotora należy wziąć pod uwagę przede wszystkim dziedzinę lub dziedziny, jakimi się zajmuje. Może się zdarzyć, że jego dyscyplina nie będzie zgodna z tym, czy Ty chciałbyś się zająć, w związku z tym jego wsparcie może być znacznie uboższe.

Może się zdarzyć, że wśród nazwisk widniejących na liście promotorów nie będziesz znał ani jednego, dlatego lepiej jest się na własną rękę zorientować czym zajmuje i zajmował się każdy z nich. Najważniejsza jest informacja dotycząca tego, jaka jest jego dyscyplina naukowa, jednak istotne jest również to, czy w przeszłości regularnie zjawiał się na swoich seminariach i dyżurach, czy będzie prowadzić jakieś prace badawcze w terenie lub czy nie planuje stypendium zagranicznego – w takich przypadkach jego dostępność może być ograniczona.

Warto jest również zasięgnąć informacji u studentów, którzy uczęszczali na jego seminaria i dowiedzieć się, czy np. w sposób systematyczny sprawdzał kolejne rozdziały prac swoich studentów, czy pomagał w trakcie ich tworzenia i czy był wymagający.


Ciekawy temat

Najważniejszym czynnikiem jest to, aby temat był dla nas ciekawy. Nie ma sensu rozglądać się jedynie za tematem „modnym”, ponieważ jeśli okaże się on niewystarczająco interesujący, pisanie pracy stanie się dla nas prawdziwą katorgą. Natomiast wysoki stopień zainteresowania tematem niesie za sobą kilka korzyści. Po pierwsze będziemy bardziej zaangażowani w sam proces pisania pracy i istnieje spora szansa, że zaangażowanie to utrzyma się na odpowiednim poziomie aż do momentu oprawienia jej i zdania do dziekanatu, a nawet samej obrony. Po drugie, jeśli temat wzbudza w Tobie zainteresowanie, jednocześnie oznacza to, że posiadasz już związaną z nim dosyć szeroką wiedzę, albo przynajmniej jesteś zmotywowany do pogłębiania jej. Krótko mówiąc, jeśli to o czym piszesz interesuje Cię, to stosunkowo łatwo możesz stać się specjalistą w danej dziedzinie, a wtedy obrona pracy pójdzie Ci jak po maśle, nie mówiąc już o tym, że zdobyta wiedza być może przyda Ci się w przyszłym życiu zawodowym.


Czy zainteresuję tym przyszłego pracodawcę?

Wybierając temat do pracy licencjackiej lub magisterskiej można o nim pomyśleć w kontekście swojego dyplomu oraz przyszłej kariery (chociaż nie powinien to być jedyny wyznacznik). Jeśli pisanie umożliwi Ci poszerzenie swojej wiedzy w danej dziedzinie, to na pewno będziesz mógł dodać cenną pozycję do CV. Z kolei jeśli będzie się to pokrywać z tym, co będziesz w przyszłości robić w swoim życiu zawodowym, to jesteś wielkim szczęściarzem. Poszukując tematu dobrze byłoby więc mieć już przemyślane, co chciałoby się robić po studiach.

Z badań wynika, że niemal połowa aktywnych zawodowo Polaków pracuje w innym zawodzie niż wyuczony. Jednak jeśli Ty wolałbyś się znajdować w gronie tej drugiej połowy, warto byłoby sobie zadać pytanie, czy temat pracy będzie interesujący dla Twojego przyszłego pracodawcy. Pomyśl tylko jaki podziw byś wzbudził na rozmowie rekrutacyjnej jako specjalista z dziedziny, którą zajmuje się firma, w której ubiegasz się o stanowisko. Nawet, jeśli temat nie będzie związany z profilem firmy, w której będziesz ubiegać się o pracę, ale za to będzie oryginalny, to przynajmniej będziesz mógł się zaprezentować u swojego przyszłego pracodawcy jako osoba kreatywna, odważna oraz potrafiąca rozwiązywać nietypowe problemy.


Czego mógłbym się nauczyć?

Formułując swój temat dobrze byłoby wziąć pod uwagę swoje dotychczasowe wykształcenie oraz doświadczenie zawodowe (jeśli takie jest), jak również zainteresowania. Posiadana wiedza w danej dziedzinie będzie pewnym ułatwieniem, ale pisanie pracy ma nam umożliwić szlifowanie konkretnych umiejętności oraz zdobywanie nowej wiedzy. Pisanie pracy licencjackiej lub magisterskiej powinno być przygodą umożliwiającą nam zagłębienie się w tajniki wiedzy, szlifowanie umiejętności pisania oraz wyrażania swoich myśli w sposób logiczny i rzeczowy. Temat oczywiście nie powinien być zbyt ogólny, zakres informacji, które będziemy mieć do dyspozycji będzie zbyt rozległy i w konsekwencji może wyjść z tego praca „o wszystkim i o niczym”. Tym jednak nie musimy się zbytnio przejmować, ponieważ za ostateczną akceptację tematu odpowiada promotor, który pomoże nam w jego bardziej szczegółowym sformułowaniu, w razie potrzeby pomoże go zmienić, coś do niego dodać lub zawęzić zakres.


O czym jest praca?

Praca magisterska jest przede wszystkim pracą badawczą (licencjacka również, chociaż w mniejszym stopniu). Dobrze by było, gdyby temat sugerował o czym jest praca i jaki jest jej cel (hipotezy badawcze sformułowane zostaną w samym tekście). Lepiej jest unikać sytuacji, w której tytuł byłby bardzo ogólny, praktycznie nic by nie wnosił i właściwie nie wiadomo byłoby co z nim dalej robić. Temat musi być punktem wyjścia do dalszych rozważań, być spójny z treścią, tezami i hipotezami.

Bardzo często spotykane są tematy dotyczące działalności jakiejś konkretnej firmy lub instytucji. Jeśli jesteś pracownikiem jednej z nich i posiadasz dostęp do informacji związanych z funkcjonowaniem firmy, to śmiało możesz się takiego tematu podjąć. Ale w innym przypadku powinieneś mieć świadomość tego, że firmy niechętnie udzielają takich informacji.


Dostępność źródeł

Temat pracy powinien być ciekawy i zgodny z naszymi zainteresowaniami, ale trzeba też pamiętać o tym, że tego typu prace zawsze pisze się w oparciu o literaturę naukową. Dobrze, jeśli posiadasz wiedzę z danej dziedziny, ale pracy nie można pisać „z głowy”, zawsze trzeba się oprzeć na jakiejś literaturze. W bibliotekach uniwersyteckich zwykle jest bardzo duży wybór książek, jednak może się zdarzyć, że na dany temat nie napisano zbyt wiele (przynajmniej w języku polskim) i w najlepszym przypadku będziesz musiał zamawiać książki zza granicy. W takim przypadku dobrze byłoby znać język, w którym książka została napisana.


Ukazujący zagadnienie w nowym świetle

Zagadnienie, na które się zdecydowałeś prawdopodobnie było już podejmowane przez studentów wiele razy, dlatego mocną stroną Twojej pracy będzie jej odkrywczość. Pracę wtórną i odtwórczą, wałkującą po raz kolejny te same kwestie prawdopodobnie też zdołasz obronić, ale jeśli zależy Ci na wyższej ocenie dobrze by było, gdybyś postarał się pokazać jakąś nową perspektywę lub udowodnić niespotykaną tezę.

3 wyświetlenia

Serwis Skribado.pl gwarantuje każdemu Klientowi pełną oraz całkowitą anonimowość i dyskrecję, jednak materiały edukacyjne mojego autorstwa mogą być wykorzystane wyłącznie w sposób nie naruszający przepisów Prawa Autorskiego oraz Art.272 KK. Moja praca ma na celu przyspieszenie procesu nauki i jest całkowicie zgodna z polskim prawem. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za dalsze użytkowanie i sposób ich wykorzystania.

 Copyright © 2020 Skribado.pl - pisanie wzorów prac zaliczeniowych, licencjackich i magisterskich, copywriting

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now