Szukaj
  • Paweł

Wybór tematu pracy oraz promotora

Pisz o tym, na czym się znasz


Zarówno wybór tematu pracy jak i promotora są pierwszymi, a zarazem najważniejszymi krokami w kontekście pisania pracy dyplomowej, dlatego nie powinno się podchodzić do tego zbyt pochopnie. Podstawową zasadą jest to, aby pisać na temat, na który posiadamy szeroką wiedzę. Dzięki temu z jednej strony w istotny sposób wpłynie to na jakość naszej pracy i czas jej powstawania, a z drugiej strony chwile spędzone z edytorem tekstu będą o wiele przyjemniejsze. W końcu lepiej jest pisać o czymś, na czym się znamy lub wiemy, gdzie szukać informacji o tym.Nie każdy może być naszym promotorem


Osoby mniej kreatywne lub zwyczajnie leniwe również nie muszą martwić się o wybór odpowiedniego tematu, ponieważ na wielu uczelniach odpowiednio wcześniej pojawia się lista z propozycjami. Jeśli natomiast nie znajdziemy na niej nic, co by nam odpowiadało pozostaje zgłosić swoją propozycję promotorowi lub przedyskutować ją z nim, jeśli jeszcze nie jesteśmy jej pewni.


Jednocześnie trzeba pamiętać o tym, że nie każdy pracownik naukowy ma możliwość bycia promotorem w danym temacie. Oczywiście dosyć często zdarzają się przypadki, że promotor jest opiekunem pracy na temat, na który wie bardzo mało lub prawie nic, jednak muszą istnieć chociaż niewielkie powiązania.


Materiały do pracy i badania


Przy wyborze tematu warto również wziąć pod uwagę dostępność literatury na dany temat oraz możliwości związane z koniecznością przeprowadzenia badań naukowych. Może się zdarzyć, że będziemy ekspertami w danej dziedzinie, ale wybór literatury będzie bardzo ubogi jak na wymogi pracy licencjackiej lub magisterskiej. A w tego typu pracach nie możemy przecież pisać „z głowy” i nasze rozważania musimy poprzeć odpowiednimi przypisami. W przypadku badań musimy się upewnić, że będziemy w stanie takie przeprowadzić. Często spotyka się tematy, w których dane zagadnienie jest badane na przykładzie konkretnej firmy. Może się jednak okazać, że temat zostanie sformułowany i zaakceptowany przez promotora, napiszemy plan pracy, konspekt a nawet część teoretyczną, a na koniec okaże się, że firma nie udostępni nam potrzebnych informacji. Dlatego o takie rzeczy trzeba dbać na samym początku.


Kim jest promotor?


Kwestią od której właściwie należałoby zacząć jest to, kim właściwie jest promotor? Jest to nasz opiekun, który wspomaga nas swoją wiedzą i doświadczeniem w trakcie pisania pracy. Wskazuje na błędy popełnione w pracy, daje wskazówki i uwagi, mówi co jeszcze można w pracy udoskonalić, a co pominąć. Dlatego przy wyborze promotora powinniśmy kierować się kilkoma kryteriami. Przede wszystkim powinna to być osoba, z którą stosunkowo łatwo jest się porozumieć, posiadająca wiedzę i potrafiąca przekazać ją studentom i przede wszystkim posiadająca czas dla tych studentów. Zdarzają się promotorzy, którzy większość czasu spędzają na wyjazdach i konferencjach naukowych. Pomimo tego, że są ekspertami w swojej dziedzinie, to studenci będący pod jego opieką nie są w stanie z niej skorzystać. Istotne jest również to, żeby nasze zainteresowania naukowe były zbieżne z tym, czym zajmuje się nasz opiekun.


Co było pierwsze: temat czy promotor?


Wielu studentów nurtuje pytanie: czy najpierw wybrać temat czy promotora? Są różne podejścia, chociaż korzystniejszym jest chyba wybór odpowiedniego promotora biorąc pod uwagę wspólne zainteresowania naukowe. Dopiero z taką osobą można wspólnie ustalić idealny temat. Ale jeśli jesteście w stanie znaleźć temat, który będzie odpowiadał waszym zainteresowaniom naukowym, to odwrotna kolejność również będzie dobra. Trzeba również pamiętać o tym, że wyłącznie promotor może zgłosić temat pracy.

2 wyświetlenia0 komentarz

Serwis Skribado.pl gwarantuje każdemu Klientowi pełną oraz całkowitą anonimowość i dyskrecję, jednak materiały edukacyjne mojego autorstwa mogą być wykorzystane wyłącznie w sposób nie naruszający przepisów Prawa Autorskiego oraz Art.272 KK. Moja praca ma na celu przyspieszenie procesu nauki i jest całkowicie zgodna z polskim prawem. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za dalsze użytkowanie i sposób ich wykorzystania.

 Copyright © 2020 Skribado.pl - pisanie wzorów prac zaliczeniowych, licencjackich i magisterskich, copywriting

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now